Apie savivertę. Kas stiprina savivertę?
STRAIPSNIAI
– Kas yra savivertė, kokią įtaką ji daro gyvenimo kokybei? Kaip sužinoti kokia mano savivertė? Kaip stiprinti savivertę?
Nėra tokio žmogaus, kuriam nekiltų minčių apie save, savo vertę paties ar kitų akyse. Kodėl? Todėl, kad mes – žmonės, esame apdovanoti gebėjimu mąstyti apie save, stebėti save veikiančius. Ši reflektyvi savimonė yra galimybė nuo savęs atitolti, stebėti ir analizuoti save, vadinasi, keistis, prisitaikyti, tobulėti. Savivertė nuolat informuoja mus apie mūsų atitiktį aplinkai. Abejonės savimi paskatina mus keisti elgesį.
Savivertė yra mano mintys apie save, mano jausmai dėl savo minčių apie save ir tai, kaip su tuo gyvenu, kokius sprendimus priimu ir kokių veiksmų imuosi.
Tai požiūrio į save, jo keliamų emocijų ir šių dalykų lemiamų poelgių visuma. Savivertė lemia mūsų savijautą, vidinę ramybę ir nerimą. Ji valdo mūsų spontaniškus poelgius ir elgesį. Tai mūsų asmeninės laisvės ir psichologinio savarankiškumo pagrindas.
Turėti gerą savivertę nėra tik gerai galvoti apie save, tuo tikėti ir tai rodyti. Savivertė daro įtaką mūsų psichikai ir elgesio stiliui. Pasitikrinam savo savivertės lygį? Kokie požymiai ir veiksmai byloja apie sveiką savivertę?
Pasižymėkite ar žemiau nurodyti teiginiai yra apie Jus ir suskaičiuokite Taip ir/arba Ne atsakymus.
- Palankiai susiklosčius aplinkybėms gebu teigiamai kalbėti apie save ir nesutrikęs išklausyti komplimentus.
- Drąsiai imuosi veiklos, atkakliai stengiuosi, nepavykus galiu nutraukti ją ir nesijausti pažemintas, neieškoti pasiteisinimų.
- Patiriant sėkmę ar nesėkmę arba sulaukus palaikymo ar kritikos mano savivertė išlieka stabili. Tai yra ar džiūgauju ar nusiviliu, iš savo kelio nesuku.
- Daugiau ar mažiau išlieku savimi, nenusižeminu ir nebandau savęs “pakelti”, kad ir kokia būtų aplinka, kad ir kokia publika ar pašnekovai.
- Sugebu išlaikyti harmoningą savivertę, nepasiduoti apmaudui patyrus nesėkmę vieną po kitos arba kitų susižavėjimui priblėsus.
- Sugebu atsilaikyti socialiniam spaudimui turėti, daryti ar rodyti, ką reikia, kad būčiau (arba jausčiausi, manyčiau esąs) kitų gerbiamas: automobilis, sutuoktinis, vaikai ir pan.
- Galiu ramiai priimti kritiką, rodyti susidomėjimą ja, užuot stengiantis jos vengti ar ją neigti.
- Siekiant tikslo galiu pakelti atstūmimą arba socialinės aplinkos nepritarimą.
- Patyrus nesėkmę ar susidūrus su sunkumais galiu prisiimti atsakomybę, užuot ieškant kaltų ir visus juodinus.
- Esu pasirengęs siekti tikslų, kurie neatneša naudos prestižui arba įvaizdžio visuomenėje, pasitenkinu teigiamu kitų vertinimu ir nejaučiu poreikio būti šlovinamu.
Aukščiau išvardinti teiginiai būdingi sveikai savivertei. Kuo daugiau “TAIP”, tuo Jūsų savivertė sveikesnė/aukštesnė. Jei atsakymų “NE” surinkote daugiau, tuomet tikrai verta padirbėti su savivertės stirpinimu.
Suprantama, tarp žemos ir aukštos savivertės esama individualių skirtumų, bet svarbu ir tai, kaip kreipsime savo gyvenimą ieškodami savivertės šaltinių. Jei nesirūpinsim savimi, jei neturėsim savivertės ir savigarbos, nieko nenuveiksim arba nuveiksime prasčiau ir turėdami mažiau aiškumo bei ramybės.
Kas stiprina savivertę? Savivertės sudedamosios dalys:
- Socialinio pripažinimo ženklai: visos iš kitų gautos švelnumo, simpatijos, meilės, susižavėjimo, pagarbos apraiškos.
- Mano asmeninio pajėgumo ženklai: visi mano laimėjimai, sėkme vainikuoti veiksmai. Savivertė jautriausia nesėkmėms ir atstūmimams.
Natūralu, kad žmogaus santykis su savimi patiria pakilimų ir nuosmukių. Šie savivertės svyravimai yra galimi ir naudingi. Šioje srityje sistemingumas yra patologija, t.y. visada matyti save vien tik teigiamą arba vien tik neigiamą. Savimi suabejoti yra gerai. Svyravimai rodo, kad mes nuolat derinamės prie to, kas mums nutinka.
Parengta pagal Ch. Andre knygą „Netobuli, laisvi ir laimingi“
Sunkus metas? Susitikime pokalbiui.