Apie pokyčius. Ar lengva keistis?
STRAIPSNIAI
— Aš noriu pokyčių, kiek laiko užtruks, kol situacija pasikeis į norimą?
Keitimas ir nenaudingų situacijų sprendimo modelių laužymas užtrunka ir reikalauja tiek kliento, tiek konsultanto motyvacijos ir atkaklumo.
Norint pakeisti savo gyvenimą reikia asmeninio įsipareigojimo, laiko, ryžto, atkaklumo bei motyvacijos. Psichologijoje teoretikai skiria dvi motyvacines kryptis, dėl kurių pasiryžtame veikti:
— ko nors siekiame („noriu kažko“);
— arba vengiame („nenoriu kažko“).
Imamės veikti arba keisti(s), tada, kai norime ką nors pasiekti, jei mums ko reikia, ar trokštame pvz. noriu naujo darbo, karjeros, kitokių santykių, geresnių gyvenimo sąlygų ir pan. arba jei norime išvengti nepageidaujamų pasekmių pvz. nebenoriu nuolat jaustis nelaimingu, žlugdančių santykių, blogos savijautos, sekinančio darbo ir pan.
Siekdami teigiamų savo elgesio pokyčių, dauguma žmonių pereina maždaug šešis skirtingus etapus
Kuriame esi tu?
Procesas, kurį išgyvena visi žmonės, kai reikia arba norisi pakeisti gyvenimo būdą (pagal Prochaska ir DiClemente):
- Nesusimąstymo: šiame etape žmogus net nežino, kad yra problema; jis nemato poreikio keistis ir neketina keisti.
- Apmąstymo: šiame etape žmogus jau suvokia, kad problema yra ir ima galvoti, kad tikriausiai reikia keistis. Šiame etape žmogus tampa atviras naujai informacijai ir ima pamažu svarstyti galimas pokyčių alternatyvas.
- Pasiruošimo: šiame etape žmogus jau yra atviras spręsti nenaudingo gyvenimo būdo pasirinkimus. Šioje stadijoje žmogus aktyviai renka informaciją, paramą, planuoja veiksmus, jaučiasi beveik pasirengęs žengti pirmuosius žingsnius. Šiuo metu numatomi pasikeitimo privalumai jau aiškiai nusveria galimus minusus.
- Veiksmo: šiame etape žmogus keičia savo gyvenimą. Pagunda ir atkryčio tikimybė yra stipri. Šioje stadijoje ypatingai reikalinga pagalba ir palaikymas.
- Priežiūros: po mažiausiai šešių mėnesių sėkmingo elgesio pasikeitimo galima spręsti, kad pokytis pavyko.
- Nutraukimas, kai probleminis elgesys visai išnyko ir žmogus net nebesvarsto ankstesnio elgesio pasirinkimo.
Atkrytis, nepageidaujamas elgesys gali įvykti bet kuriuo metu, išgyvenant 4 – 6 etapus, tačiau, dirbant su specialistu, tai gali būti naudojama kaip mokymosi galimybė, siekiant sustiprinti esamas įveikos strategijas ir mechanizmus, palengvinančius pokyčių procesą.
Informacija iš asmeninių psichologijos studijų konspektų.
Sunkus metas? Susitikime pokalbiui.